Úvodní stránka » Diagnóza z jazyka

Diagnóza z jazyka

IDEÁLNÍ JAZYK
IDEÁLNÍ JAZYK Jazyk má mít ducha, jeho barva je živá a jasná, hlavně u kořene. Barva těla má být bledě červená, asi jako syrové vepřové maso. Jazyk má normální ohebnost, není ani ztuhlý ani příliš uvolněný, není popraskaný, nechvěje se, není nateklý ani tenký, nejsou na něm žádné útvary. Povlak je tenký a čistě bílý, u kořene může být silnější (hlavně po ránu). Je lehce vlhký, ani suchý ani příliš mokrý.
BLEDÝ JAZYK
BLEDÝ JAZYK Tímto jazykem se míní barva, která je bledší, než normální bledě červená. Čím je tělo bledší, tím je stav závažnější. Většinou je příčinou nedostatek krve nebo nedostatečná jangová qi, jazyk proto není dostatečně zásobovaný krví a je bledý. Při nedostatečném jangu je jazyk vlhký a jsou přítomny projevy vnitřního chladu. Při prázdné krvi je jazyk spíše sušší. Muľi trpí více na prázdný jang, ženy trpí více na nedostatek krve.
TMAVĚ ČERVENÝ JAZYK
TMAVĚ ČERVENÝ JAZYK Jde o závažnější stav horkosti. 
ČERVENÉ TEČKY NA JAZYKU
ČERVENÉ TEČKY NA JAZYKU Obecně ukazují na horkost v krvi, mohou mít topografický význam. Špička ukazuje na srdce. 
SPODNÍ ČÁST JAZYKA
SPODNÍ ČÁST JAZYKA Zvětšená pravá céva ukazuje na stagnaci a plnost na pravé straně.
TENKÝ JAZYK
TENKÝ JAZYK Tělo je scvrklé a má malý objem. Ukazuje nedostatek jinových látek.
NATEKLÝ JAZYK
NATEKLÝ JAZYK Velké množství tekutin zvětšuje objem těla jazyka. Jangová qi je prázdná a nepřeměňuje dostatečně tekutiny. V těle je horkost a ta nutí tekutiny stoupat k jazyku více než je třeba. Nejčastější případ je prázdnota sleziny, která vede k vlhkosti a hlenu.
PŘÍČNÉ RÝHY NA BOCÍCH TĚLA JAZYKA
PŘÍČNÉ RÝHY NA BOCÍCH TĚLA JAZYKA Jedná se o dlouhotrvající stav prázdnoty qi nebo jin sleziny; nedostatek jin jater a horko ve žlučníku.
PODÉLNÁ RÝHA VE STŘEDOVÉ ČÁSTI JAZYKA
PODÉLNÁ RÝHA VE STŘEDOVÉ ČÁSTI JAZYKA Je prázdná žaludeční qi, pokud má jazyk normální barvu. Chybí-li povlak, je prázdný žaludeční jin. Je-li přítomen žlutý lepivý povlak, je v žaludku ohnivý hlen. 
HLUBOKÁ STŘEDOVÁ RÝHA S DALŠÍMI RÝHAMI
HLUBOKÁ STŘEDOVÁ RÝHA S DALŠÍMI RÝHAMI Způsobuje jí horkost z krajní prázdnoty jin ledvin a velká suchost těla (ledvinové kameny).
JAZYK S OTISKY ZUBŮ
JAZYK S OTISKY ZUBŮ Většinou vzniká z prázdnoty qi sleziny. 
PLÍSŇOVÝ POVLAK
PLÍSŇOVÝ POVLAK Vypadá jako tvaroh, je nezakořeněný a žlutý. Jedná se o prázdnotu jin žaludku a následnou vlhkou horkost. Provází abscesy a hnisání v těle.
MASTNÝ POVLAK
MASTNÝ POVLAK Oproti kluzkému jazyku lze rozeznat papily, má více hlenů než vody, je drsnější. Oba jsou silnější uprostřed jazyka, jsou zakořeněné, svědčí pro prázdnotu jangu.
BÍLÝ POVLAK
BÍLÝ POVLAK Svědčí pro chlad.
POVLAK ŽLUTÝ
POVLAK ŽLUTÝ Svědčí pro horko.


 


Kontakt

Občanské sdružení na podporu přírodní medicíny, o.s.
Společná 2213/6
182 00 Praha 8
+420 602 659 197 - Jiří Řešátko

Oblíbené odkazy